play-alt chevron-thin-right chevron-thin-left cancel

The Olivier Awards 2018 with Mastercard

Eligible Productions for the Olivier Awards 2018 with Mastercard

Published 23 February 2018

The announcement of the nominations for the Olivier Awards 2018 with Mastercard is just days away – and below is the confirmed list of every eligible production in contention for Best Revival, Best New Play, Best New Comedy, Best Musical Revival, Best New Musical, Best Entertainment & Family, Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre, and both Dance and Opera categories.

Please note that awards for performers and creatives, such as Best Actress, Best Set Designer or Best Director, are not included in the list below, which only includes productions in the running.

Each of the productions below will be eagerly looking out for their names in the nominations announcement, which you can also watch, live on the Olivier Awards Facebook page, at 1pm on Tuesday 6 March.

This year’s deadline, by which new eligible productions had to open, passed on Tuesday (20 February).

Celebrate a spectacular year of theatre by reading the list below, and join in by following all the latest Oliviers news and announcements, right here on OfficialLondonTheatre.com, ahead of the glittering ceremony.

THEATRE

Revival

A Midsummer Night’s Dream: Young Vic
A Woman Of No Importance: Vaudeville Theatre
All’s Well That Ends Well: Sam Wanamaker Playhouse
Angels In America: National Theatre – Lyttelton
Apologia: Trafalgar Studios
The Birthday Party: Harold Pinter Theatre
Cat On A Hot Tin Roof: Apollo Theatre
Cell Mates: Hampstead Theatre
Don Juan In Soho: Wyndham’s Theatre
Edward Albee’s The Goat, Or Who Is Sylvia: Theatre Royal Haymarket
Frozen: Theatre Royal Haymarket
Glengarry Glen Ross: Playhouse Theatre
Hamlet: Almeida Theatre
King Lear: Shakespeare’s Globe Theatre
Knives In Hens: Donmar Warehouse
The Lady From The Sea: Donmar Warehouse
Lady Windermere’s Fan: Vaudeville Theatre
Life Of Galileo: Young Vic
Long Day’s Journey Into Night: Wyndham’s Theatre
Love In Idleness: Apollo Theatre
Much Ado About Nothing: Shakespeare’s Globe Theatre
The Philanthropist: Trafalgar Studios
The Resistible Rise Of Arturo Ui: Donmar Warehouse
Road: Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Romeo And Juliet: Shakespeare’s Globe Theatre
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead: The Old Vic
Stepping Out: Vaudeville Theatre
The Tempest: Barbican
The Treatment: Almeida Theatre
Twelfth Night: National Theatre – Olivier
Twelfth Night: Shakespeare’s Globe Theatre
Who’s Afraid Of Virginia Woolf?: Harold Pinter Theatre
Wings: Young Vic
Witness For The Prosecution: London County Hall
The York Realist: Donmar Warehouse

New Play

A Christmas Carol: The Old Vic
Against: Almeida Theatre
Albion: Almeida Theatre
Anatomy Of A Suicide: Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Barber Shop Chronicles: National Theatre – Dorfman
Beginning: Ambassadors Theatre
Belleville: Donmar Warehouse
Common: National Theatre – Olivier
Consent: National Theatre – Dorfman
The Exorcist: Phoenix Theatre
The Ferryman: Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Girls & Boys: Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Gloria: Hampstead Theatre
Goats: Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Heisenberg: The Uncertainty Principle: Wyndham’s Theatre
Ink: Almeida (& Duke of York’s) Theatre
John: National Theatre – Dorfman
Judy!: Arts Theatre
The Jungle: Young Vic
The Kid Stays In The Picture: Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
La Strada: The Other Palace
Lady Day At Emerson’s Bar & Grill: Wyndham’s Theatre
Limehouse: Donmar Warehouse
The Mentor: Vaudeville Theatre
Mosquitoes: National Theatre – Dorfman
Network: National Theatre – Lyttelton
Obsession: Barbican
Occupational Hazards: Hampstead Theatre
Oslo: Harold Pinter Theatre
Pinocchio: National Theatre – Lyttelton
Queen Anne: Theatre Royal Haymarket
Rotterdam: Arts Theatre
Salomé: National Theatre – Olivier
The Secret Theatre: Sam Wanamaker Playhouse
The Slaves Of Solitude: Hampstead Theatre
The Twilight Zone: Almeida
Ugly Lies The Bone: National Theatre – Lyttelton
Venus In Fur: Theatre Royal Haymarket
Woyzeck: The Old Vic

New Comedy

Dry Powder:  Hampstead Theatre
Labour Of Love: Noël Coward Theatre
Mischief Movie Night: Arts Theatre
The Miser: Garrick
Prism: Hampstead Theatre
The Wipers Times: Arts Theatre

Musical Revival

42nd Street: Theatre Royal Drury Lane
Annie: Piccadilly Theatre
Carousel: London Coliseum
Follies: National Theatre – Olivier
On The Town: Regent’s Park Open Air Theatre

New Musical

An American In Paris: Dominion Theatre
Bat Out Of Hell The Musical: London Coliseum
Committee… (A New Musical): Donmar Warehouse
Everybody’s Talking About Jamie: Apollo Theatre
Girl From The North Country: The Old Vic
The Grinning Man: Trafalgar Studios
Hamilton: Victoria Palace Theatre
Romantic Anonymous: Sam Wanamaker Playhouse
The Toxic Avenger: Arts Theatre
The Wind In The Willows: London Palladium
Young Frankenstein: Garrick Theatre

Entertainment & Family

David Walliams’ Gangsta Granny: Garrick Theatre
Derren Brown: Underground: Playhouse Theatre
Dick Whittington: London Palladium
Five Guys Named Moe: Marble Arch Theatre
The Gruffalo’s Child: Lyric Theatre
The Hunting Of The Snark: Vaudeville
Snow Mouse: Barbican Pit
Tape Face: Garrick Theatre
What The Ladybird Heard: Lyric Theatre
Wilde Creatures: Vaudeville

Affiliate

Bush Theatre
The B*easts
The Believers Are But Brothers
Hir
Of Kith And Kin
Parliament Square
Ramona Tells Jim

Hackney Empire
Cinderella

Hampstead Theatre Downstairs
The Firm
No One Will Tell Me How To Start A Revolution
Yous Two

Lyric Hammersmith
Jack And The Beanstalk
The Seagull
Terror

Park Theatre
A Dark Night In Dalston
Chinglish
Daisy Pulls It Off
Finders Keepers
Fishskin Trousers
Hamlet
Loot
Madame Rubinstein
The Retreat
The Revlon Girl
The Secondary Victim
Tick Tick… Boom!
Twitstorm
The Ugly One
What Shadows
White Fang

Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court Theatre
a profoundly affectionate, passionate devotion to someone (-noun)
Bad Roads
Bodies
Gundog
Killology
Me & Robin Hood
My Mum’s A Twat
Nuclear War

Soho Theatre
All The Things I Lied About
Am I Dead Yet
The Butch Monologues
Cuncrete
David Hoyle: Diamond
Dust by Milly Thomas
The End Of Hope
Executioner Number 1
Expensive Shit
Half Breed
Hear Me Raw
How (Not) To Live In Suburbia
Lucy McCormick Triple Threat
Made In India
Natalie Palamides: LAID
Night’s End
Ongals: Babbling Comedy
Rattle Snake
The Scar Test
Scorch
Sinners Club
Touch
Twist
Wild Bore

Theatre Royal Stratford East
Le Gateau Chocolat: Black
Rapunzel
Room
Summer In London
The Who’s Tommy

Trafalgar Studios 2
Again
Disco Pigs
Late Company
Out There On Fried Meat Ridge Rd
The Red Lion
Speech And Debate
Strangers In Between

Unicorn Theatre
Beowulf
Double Double Act
Laika
Othello

Young Vic – Maria
How To Win Against History
Nina: A Story About Me And Nina Simone
Taha

Young Vic – Clare
My Name Is Rachel Corrie
Yellowman
Winter

DANCE

Barbican Main Stage
Double Bill: Julie Cunningham & Company
Fallen From Heaven (Caída Del Cielo): Rocío Molina
Mother (Moeder): Peeping Tom
Robot: Blanca Li Dance Company
Triple Bill: Black Ballet
Zero Point: Darren Johnston

Royal Opera House
Flight Pattern: Crystal Pite (part of Human Seasons programme)
The Illustrated Farewell Mixed Programme: Twyla Tharp & Arthur Pita
Symphonic Dances: New Liam Scarlett

Theatre Royal Stratford East
Smother: 201 Dance Company & Patrick Collier

Sadler’s Wells & Peacock Theatre
8 Minutes: Alexander Whitley Dance Company
14 Days: Balletboyz
Arcadia: Birmingham Royal Ballet
Autobiography: Wayne McGregor Company
Ben Duke and Andonis Foniadakis piece: Rambert
Breakin’ Convention
Casanova: Northern Ballet
Chousensha – The Challengers: Yamato
danse de nuit: Boris Charmatz/Musée de la danse
Debut: Acosta Danza
Emergence: Scottish Ballet – Crystal Pite
ETM: Doubledown: Dorrance Dance
Footloose
Gala Flamenca: Flamenco Festival
Ghost Dances – The Days Run Away Like…: Rambert
Goldilocks And The Three Bears: Northern Ballet
Grand Finale: Hofesh Shechter Company
KnowBody II: Elixir Festival – Sadler’s Wells Creative Learning
Le Sacre Du Printemps triple bill: English National Ballet
Nickt Schlafen: Alain Platel/les ballets C de la B
Project Polunin: Sergei Polunin
Tangent/Chacony/Gypsy Mixture: Richard Alston Dance Company
The Toad Knew: Compagnie du Hanneton/James Thierrée
Tree Of Codes: Manchester International Festival – Wayne McGregor/Paris Opera Ballet
Trois Grandes Fugues: Lyon Opea Ballet
Voices Of The Amazon: Sisters Grimm
Wir Sagen Uns Dunkles: Samples – NDT2
Yo Carmen: María Pagés Compañía

OPERA

Hackney Empire
Charlie Parker’s Yardbird: Hackney Empire and English National Opera
Handel: Giulio Cesare Part 1 & 2: English National Opera

London Coliseum
Aida
Iolanthe
Marnie
The Winter’s Tale

Roundhouse and the Royal Opera
The Return Of Ulysses

Royal Opera House
Carmen
Die Meistersinger Von Nürnberg
The Exterminating Angel
La Bohéme
The Merchant Of Venice: Welsh National Opera
Otello
Semiramide

Soho Theatre
The Magic Flute: OperaUpClose

Trafalgar Studios 2
La Bohème: King’s Head

Wilton’s Music Hall and Royal Opera House
La Tragédie De Carmen

Share

Sign up

Tagged:
Olivier Awards oliviers news