Olivier Winners 1987

Designer of the Year

Winner: Lucio Fanti and the design team for The Hairy Ape at the National Theatre Lyttelton

Nominees:

  • Bob Crowley for A Penny For A Song and Macbeth, RSC at the Barbican
  • William Dudley for Richard II (Barbican), Girlfriends (Playhouse), Kiss Me Kate (the Old Vic)
  • Lucio Fanti and the design team for The Hairy Ape at the National Theatre Lyttelton
  • Kappa Senoh and the design team for Macbeth at the National Theatre Lyttelton

Director of the Year

Winner: Declan Donnellan for The Cid, Twelfth Night and Macbeth at the Donmar Warehouse

Nominees:

  • Alan Ayckbourn for A View From The Bridge at the National Theatre Cottesloe
  • Declan Donnellan for The Cid, Twelfth Night and Macbeth at the Donmar Warehouse
  • Yukio Ninagawa for Macbeth at the National Theatre Lyttelton and Medea at the National Theatre Olivier
  • Peter Stein for The Hairy Ape at the National Theatre Lyttelton

Actor of the Year

Winner: Michael Gambon for A View From The Bridge at the National Theatre Cottesloe

Nominees:

  • Tokusaburo Arashi for Medea at the National Theatre Olivier
  • Michael Gambon for A View From The Bridge at the National Theatre Cottesloe
  • Hugh Quarshie for Two Noble Kinsmen, The Great White Hope and The Rover, RSC at the Mermaid
  • Nicholas Woodeson for Sarcophagus and Flight, RSC at the Babrican Pit

Actress of the Year

Winner: Judi Dench for Antony And Cleopatra at the National Theatre Olivier

Nominees:

  • Judi Dench for Antony And Cleopatra at the National Theatre Olivier
  • Miranda Richardson for A Lie Of The Mind at the Royal Court
  • Maggie Smith for Lettice And Lovage at the Globe and Coming In To Land at the National Theatre Lyttelton
  • Juliet Stevenson for Yerma at the National Theatre Cottesloe

Comedy Performance of the Year

Winner: John Woodvine for ‘The Henrys’ at the Old Vic

Nominees:

  • Frank Ferrante for Groucho at the Comedy
  • Geoffrey Hutchings for Three Men On A Horse at the National Theatre Cottesloe
  • Les Marsden for Groucho at the Comedy
  • John Woodvine for ‘The Henrys’ at the Old Vic

Outstanding Achievement in Opera

Winner: English National Opera’s Lady Macbeth Of Mtsensk at the London Coliseum

Nominees:

  • Mare McLaughlin for the Royal Opera’s Le Nozza di Figero at the Royal Opera House
  • Della Jones for the English National Opera’s The Barber Of Seville at the London Coliseum
  • The Kirov Opera Orchestra under the direction of Yuri Temirkanov at the Royal Opera House
  • English National Opera’s Lady Macbeth Of Mtsensk at the London Coliseum
  • Carlos Kleiber for conducting The Royal Opera’s Otello at the Royal Opera House
  • Eva Randova for The Royal Opera’s Jenufa at the Royal Opera House

Outstanding Performance of the Year in a Supporting Role

Winner: Michael Bryant for King Lear and Antony And Cleopatra at the National Theatre Olivier

Nominees:

  • Robin Bailey for Fathers And Sons at the National Theatre Lyttelton
  • Michael Bryant for King Lear and Antony And Cleopatra at the National Theatre Olivier
  • Diane Bull for Tons Of Money at the National Theatre Lyttelton and A Small Family Business at the National Theatre Olivier
  • Sheila Reid for When I Was A Girl I Used To Scream And Shout at the Whitehall

Outstanding Performance of the Year by an Actor in a Musical

Winner: John Bardon and Emil Wolk for Kiss Me Kate at the Old Vic

Nominees:

  • Bernard Alane for Bless The Bride at Sadler’s Wells
  • John Bardon and Emil Wolk for Kiss Me Kate at the Old Vic
  • Mark McGann for Up On The Roof at the Donmar Warehouse
  • Gary Olsen for Up On The Roof at the Donmar Warehouse

Outstanding Performance of the Year by an Actress in a Musical

Winner: Nichola McAuliffe for Kiss Me Kate at the Old Vic

Nominees:

  • Dee Dee Bridgewater for Lady Day at the Donmar Warehouse
  • Nichola McAuliffe for Kiss Me Kate at the Old Vic
  • Julia McKenzie for Follies at the Shaftesbury
  • Carol Woods for Blues In The Night at the Donmar Warehouse

Most Promising Newcomer of the Year in Theatre

Winner: Suzan Sylvester for A View From The Bridge at the National Theatre Cottesloe

Nominees:

  • Rudi Davies for A Penny For A Song, RSC at the Barbican and A Lie Of The Mind at the Royal Court
  • Nick Dear for The Art of Success, RSC at the Barbican Pit
  • Imogen Stubbs for Two Noble Kinsmen and The Rover, RSC at the Mermaid
  • Suzan Sylvester for A View From The Bridge, at the National Theatre Cottesloe

Outstanding Achievement of the Year in Dance

Winner: Trisha Brown for her season at Sadler’s Wells

Nominees:

  • The London Contemporary Dance Theatre dancers for their season at Sadler’s Wells
  • Richard Alston for Pulcinella and Dutiful Ducks, Ballet Rambert at Sadler’s Wells
  • Trisha Brown for her season at Sadler’s Wells
  • Merce Cunningham Company for its season at Sadler’s Wells, in particular new work Shards
  • Ichikawa Ennosuke for his performance in The Thousand Cherries of Yoshitsune at Sadler’s Wells

Comedy of the Year

Winner: Three Men On A Horse by John Cecil Holme and George Abbott at the National Theatre Cottesloe

Nominees:

  • Groucho by Arthur Marx and Robert Fisher at the Comedy
  • A Midsummer Night’s Dream by William Shakespeare at the Open Air
  • Three Men On A Horse by John Cecil Holme and George Abbott at the National Theatre Cottesloe
  • Twelfth Night by William Shakespeare at the Donmar Warehouse

Musical of the Year

Winner: Follies, book, music and lyrics by James Goldman and Stephen Sondheim at the Shaftesbury

Nominees:

  • Blues In The Night, conceived and originally directed by Sheldon Epps, at the Donmar Warehouse
  • Follies, book, music and lyrics by James Goldman and Stephen Sondheim, at the Shaftesbury
  • Kiss Me Kate, music and lyrics by Cole Porter, at the Old Vic
  • Up On The Roof, written and directed by Simon Moore and Jane Prowse, at the Donmar Warehouse

BBC Award for the Play of the Year

Winner: Serious Money by Caryl Churchill at the Royal Court

Nominees:

  • Lettice And Lovage by Peter Shaffer at the Globe
  • A Lie Of The Mind by Sam Shepherd at the Royal Court
  • Sarcophagus by Vladimir Gubaryev RSC at the Pit
  • Serious Money by Caryl Churchill at the Royal Court

The Observer Award for Outstanding Achievement

Winner: Thelma Holt for producing the International Festival at the National Theatre

Nominees:

  • The Hampstead theatre for overall high standard of work in 1987
  • Thelma Holt for producing the International Festival at the National Theatre
  • Barry Humphries for Back With A Vengeance at the Strand
  • The Young Vic for Ghosts at the Wyndham’s