facebook play-alt chevron-thin-right chevron-thin-left cancel location info chevron-thin-down star-full help-with-circle calendar images mail whatsapp directions_car directions_bike train directions_walk directions_bus close

Olivier Winners 1983

Designer of the Year

Winner: Ralph Koltai for Cyrano De Bergerac, RSC at the Barbican

Nominees:

  • John Gunter for The Rivals at the National Theatre Olivier
  • Ralph Koltai for Cyrano De Bergerac, RSC at the Barbican
  • John Napier for Peter Pan, RSC at the Barbican
  • Carl Toms for The Real Thing at the Strand

    Director of the Year

    Winner: Terry Hands for Cyrano De Bergerac, RSC at the Barbican

    Nominees:

    • Bill Bryden for A Midsummer Night’s Dream at the National Theatre Cottesloe
    • Terry Hands for Cyrano De Bergerac, RSC at the Barbican
    • Barry Kyle for The Taming Of The Shrew, RSC at the Barbican
    • Peter Wood for The Rivals at the National Theatre Olivier

    Actor of the Year in a Revival

    Winner: Derek Jacobi for Cyrano De Bergerac, RSC at the Barbican

    Nominees:

    • Alan Bates for A Patriot For Me at the Theatre Royal Haymarket
    • Rex Harrison for Heartbreak House at the Theatre Royal Haymarket
    • Derek Jacobi for Cyrano De Bergerac, RSC at the Barbican
    • Bob Peck for King Lear, RSC at the Barbican

    Actress of the Year in a Revival

    Winner: Frances De La Tour for A Moon For The Misbegotten at the Mermaid

    Nominees:

    • Sinead Cusack for The Taming Of The Shrew, RSC at the Barbican
    • Rosemary Harris for Heartbreak House at the Theatre Royal Haymarket
    • Helen Mirren for Antony And Cleopatra, RSC at The Pit
    • Frances De La Tour for A Moon For The Misbegotten at the Mermaid

    Actor of the Year in a New Play

    Winner: Jack Shepherd for Glengarry Glen Ross, at the National Theatre Cottesloe

    Nominees:

    • Michael Gambon for Tales From Hollywood at the National Theatre Olivier
    • Ben Kingsley for Edmund Kean at the Theatre Royal Haymarket
    • Jack Shepherd for Glengarry Glen Ross at the National Theatre Cottesloe
    • Michael Williams for Pack Of Lies at the Lyric

    Actress of the Year in a New Play

    Winner: Judi Dench for Pack Of Lies at the Lyric

    Nominees:

    • Judi Dench for Pack Of Lies at the Lyric
    • Sara Kestelman for The Custom Of The Country, RSC at The Pit
    • Maureen Lipman for Messiah at the Aldwych
    • Janet Suzman for Cowardice at the Ambassadors

    Comedy Performance of the Year

    Winner: Griff Rhys Jones for Charley’s Aunt at the Aldwych

    Nominees:

    • Susan Colverd for The Provok’d Wife at the Donmar Warehouse
    • Michael Hordern for The Rivals at the National Theatre Olivier
    • Griff Rhys Jones for Charley’s Aunt at the Aldwych
    • Peter Ustinov for Beethoven’s Tenth at the Vaudeville

    Actor of the Year in a Supporting Role

    Winner: Alan Devlin for A Moon For The Misbegotten at the Mermaid

    Nominees:

    • Alan Devlin for A Moon For The Misbegotten at the Mermaid
    • Ian McDiarmid for Tales From Hollywood at the National Theatre Olivier
    • Mark Rylance for Arden Of Faversham, RSC at The Pit
    • Antony Sher for King Lear, RSC at the Barbican

    Actress of the Year in a Supporting Role

    Winner: Abigail McKern for As You Like It at the Regent’s Park Open Air

    Nominees:

    • Kate Buffery for Daisy Pulls It Off at the Globe
    • Sylvia Coleridge for Clay, RSC at the Barbican Pit
    • Barbara Leigh-Hunt for Pack Of Lies at the Regent’s Park Open Air
    • Abigail McKern for As You Like It at the Regent’s Park Open Air

    Actor of the Year in a Musical

    Winner: Denis Lawson for Mr Cinders at the Fortune

    Nominees:

    • George Costigan for Blood Brothers at the Lyric
    • Teddy Kempner for Snoopy at the Duchess
    • Denis Lawson for Mr Cinders at the Fortune
    • Peter Woodward for Bashville at the Regent’s Park Open Air

    Actress of the Year in a Musical

    Winner: Barbara Dickson for Blood Brothers at the Lyric

    Nominees:

    • Barbara Dickson for Blood Brothers at the Lyric
    • Ellen Greene for Little Shop Of Horrors at the Comedy
    • Stephanie Lawrence for Marilyn at the Adelphi
    • Sarah Payne for Singin’ In The Rain at the London Palladium

    Most Promising Newcomer of the Year in Theatre

    Winner: John Retallack for directing Quixote and The Provok’d Wife at the Donmar Warehouse

    Nominees:

    • Arturo Brachetti for conceiving and performing Y at the Piccadilly
    • Billy McColl for his performance in The Slab Boys Trilogy at the Royal Court
    • Abigail McKern for her performance in As You Like It at the Regent’s Park Open Air
    • John Retallack for directing Quixote and The Provok’d Wife at the Donmar Warehouse

    Outstanding Individual Performance of the Year in a New Opera Production

    Winner: Valerie Masterson for The Royal Opera’s Semele at the Royal Opera House

    Nominees:

    • Graham Clark for English National Opera’s The Gambler at the London Coliseum
    • Eilene Hannan for English national Opera’s Rusalka at the London Coliseum
    • Valerie Masterson for The Royal Opera’s Semele at the Royal Opera House
    • Nelly Miriciouiu for Scotish Opera’s Manon Lescaut

    Outstanding New Opera Production of the Year

    Winner: Il Matrimonio Segreto, Cologne Opera

    Nominees:

    • Boris Godunov, The Royal Opera at the Royal Opera House
    • Manon Lescaut, Scottish Opera
    • Il Matrimonio Segreto, Cologne Opera
    • Rienzi, English National Opera at the London Coliseum

    Outstanding New Dance Production of the Year

    Winner: Requiem, The Royal Ballet at the Royal Opera House

    Nominees:

    • Glass Pieces, New York City Ballet at the Royal Opera House
    • The Nightingale, The Royal Opera at the Royal Opera House
    • Nijinsky The Fool, devised and directed by Lindsay Kemp
    • Requiem, The Royal Ballet at the Royal Opera House

    Outstanding Individual Performance of the Year in a New Dance Production

    Winner: Alessandra Ferri for the Royal Ballet’s Valley of Shadows at the Royal Opera House

    Nominees:

    • Patrick Armand for Ballet Theatre Francais’s Songs Of A Wayfarer at the London Coliseum
    • Alessandra Ferri for the Royal Ballet’s Valley Of Shadows at the Royal Opera House
    • Natalia Makarova for The Royal Opera’s The Nightingale at the Royal Opera House
    • Koen Onzia for London Festival Ballet’s The Seasons

    Comedy of the Year

    Winner: Daisy Pulls It Off by Denise Deegan at the Globe

    Nominees:

    • Beethoven’s Tenth by Peter Ustinov at the Vaudeville
    • Daisy Pulls It Off by Denise Deegan at the Globe
    • Run For Your Wife by Ray Cooney at the Shaftesbury
    • Woza Albert! by Barney Simon, Percy Mtwa and Mbongeni Ngema at the Criterion

    Musical of the Year

    Winner: Blood Brothers by Willy Russell at the Lyric

    Nominees:

    • Bashville by Denis King, lyrics and adaptation by Benny Green, from “The Admirable Bashville” by George Bernard Show at the Regent’s Park Open Air
    • Blood Brothers by Willy Russell at the Lyric
    • Little Shop Of Horrors book and lyrics by Howard Ashman, music by Alan Menken at the Comedy
    • Snoopy, music by Alan Grossman, lyrics by Hal Hackady at the Duchess

    Play of the Year

    Winner: Glengarry Glen Ross by David Mamet, at the National Theatre Cottesloe

    Nominees:

    • Glengarry Glen Ross by David Mamet at the National Theatre Cottesloe
    • Pack Of Lies by Hugh Whitemore at the Lyric
    • The Slab Boys Trilogy by John Byrne at the Royal Court
    • Tales From Hollywood by Christopher Hampton at the National Theatre Olivier

    The Society’s Special Award
    Joan Littlewood

    If you click through to seat selection (where you'll see either best available or a seating plan), you will be seeing the most up-to-date prices. If this differs from what we've written on the calendar, please bear with us, as those prices will update soon.